İki Sene Anaokuluna Gitmenin Sakıncaları Nelerdir

Anaokulu Süreleri

Atakent anaokulu yetkilileri okul öncesi eğitimin temel eğitim için çok önemli olduğunu açıkladı. Okul öncesi eğitim alan bireyler ilköğretimi daha sağlıklı atlatır. Bilişsel, duyuşsal, psikolojik olarak eğitim öğretime daha hazır bir şekilde başlarlar. Okul öncesi eğitim önemlidir. Çalışan anne ve babaların çocukları anaokuluna 2-3 yıl gidebilir. Bu durum çocuğun gelişimini acaba olumsuz etkiler mi? Bazı eğitimciler çocuğun 2-3 yıl anaokuluna gitmesini doğru bulmaz. Çocuğun okuldan soğuyacağı ve bıkkınlık oluşacağı düşünülür. Çocukların iki sene okula girmesinin herhangi bir sakıncası yoktur.

Okul öncesi eğitim bireyin sosyalleşmesini sağlar. Sosyalleşen öğrenci öğrenirken eğlenmeye başlar. Oyunlar kurabilir ve kendini özgürce ifade edebilir. Yaratıcılığını ortaya kolay çıkarır. Çocuğun yeteneklerini ortaya çıkaracak geliştirecek okul bulmak çok zor hale geldi. Anaokuluna başlama yaşı 4 tür. 48 aylık olan tüm çocuklar anaokuluna başlayabilir. İlkokula başlayıncaya kadar çocuklar 2 yıl anaokuluna gidebilir. Çocuğun 2 yıl üst üste anaokuluna gitmesinin herhangi bir zararı yoktur. Çocuk 2 yıl anaokuluna gittiği zaman çocuğun ruhsal ve fiziksel yapısı gelişir. 2.yıl çocuğunuzu okula gönderirken dikkat etmeniz gereken bir takım kriterler vardır. Bu kriterler şunlardır:

Çocuğunuz gittiği okulda mutlu ve huzurluysa değişiklik olsun diye başka okula göndermeyin. Atakent anaokulları çocuklarınızın mutlu olması için zengin etkinlikler tasarlar. Çocuk arkadaşlarından ve öğretmeninden ayrılacağı için gittiği yerde uyum sorunu yaşayabilir. Okulu değiştirmek yerine öğretmeni değiştirebilirsiniz. Öğretmenin yaklaşımı çocuğunuzun karakter yapısına uygun olmalıdır. Aşırı kuralcı ve disiplinci öğretmen çocuğunuzu sıkabilir. Bu durumdan çocuğunuz olumsuz etkilenebilir.

Çocuğunuzun yaş gurubuna uygun sınıfta olmasına özen gösterin. 5 yaş gurubu ile 6 yaş gurubunun karma olduğu sınıflarda çocuğunuz kendini başarısız hissedebilir. Bu durum çocuğunuzda özgüven kaybına neden olabilir. Çocuğunuz ilk yıl okula isteksiz geldiyse aynı okula göndermek için ısrar etmeyin. Başka bir okul ve ortam değişikliği çocuğunuza pozitif yönde katkı sağlayabilir. Çocuğunuza uygulanan müfredat çocuğunuzun yaşına uygun olmalıdır.

İstanbul bölgesinde okul arayışı içindeyseniz Ataşehir anaokulu kurumlarını tercih edebilirsiniz. Ataşehir anaokullarına çocuğunuzu 2 yıl üst üste gönderebilirsiniz. Her yıl farklı içerikler ve ders programları ile çocuğunuzun akademik kariyerine önemli katkılar sağlayan kurum gerek fiziksel donanımı ile gerekse eğitici kadrosu ile eğitim ihtiyaçlarına kusursuz hizmet vermektedir.

İki yıl üst üste anaokuluna giden bireylerin özgüven duygusu daha çok gelişir. Bazı bilgi ve becerileri artık ustaca yapabilir. Ortama uyum sağladığı için okula olan sevgisi ve ilgisi artacaktır. Okul korkusu, kendini ifade edememe gibi olumsuz durumlar ortadan kalkacaktır. Okula ilişkin olumlu duygular geliştirecektir. 1. Sınıfa daha hazır ve donanımlı girecektir. Arkadaşları ile anlaşan, kendi problemini kendisi çözen bireyler olacaktır.

İki yıl anaokuluna giden öğrencilerin küçük kas becerileri daha kolay gelişir. Kalem tutmayı okumayı ve yazmayı daha kısa sürede yapabilirler. Kendini ifade etme noktasında sıkıntı yaşamazlar. Matematiksel tanım ve kavramları daha kolay öğrenirler. Sayma, renkler, büyük küçük gibi kavramlara hakim olurlar. İki yıl anaokulu eğitimi alan bireyler çevreleri ile daha uyumlu olurlar. Kuralları diğer bireylere göre daha kolay içselleştirirler.

İki yıl eğitim almanın çocuğunuza katkıları büyüktür. Çocukların okuldan sıkılacağı, gelişimleri olumsuz etkileneceği gibi söylentiler doğru değildir. Üst üste okula gitmek çocuğu sıkacaktır söylemleri doğru değildir. Okul çocuğun sosyalleşmesine katkı sağlar. Kendini rahat ve mutlu hisseder. Birey olmaya okulla başlar. Çevresindeki insanları önemser. Kuralların neden konulduğunu daha iyi anlar.

Salih

Comments are closed.

Recent Posts

Anaokulu Fiziksel Özellikleri Nasıl Olmalıdır

Okulların yemek odası temiz geniş ve hijyenik olmalıdır. Plastik tabak, bardak, çatal ve kaşık kullanımına özen gösterilmelidir. Çocukların yemeklerini kendilerinin…

4 sene ago

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilir

Kurum anne katılımına izin veriyor mu? Bazı anaokulları ilk hafta uyum sürecinde anne ve babalarında derslere katılmasına izin verirken bazı…

4 sene ago

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olmalıdır

Atakent anaokullarında öğretmenler iyi bir liderdir. Sınıfı çok iyi yönetmelidir. Zamanı iyi kontrol etmelidir. Eğitimi iyi organize edebilmelidir. Krizi iyi…

4 sene ago

Anaokulu Çocuklarında Anne Ayrılık Korkusu nasıl giderilir

Çocuk el bebek gül bebek büyütülmez. Kendi ayakları üzerinde duran bireyler yetiştirmeliyiz. Bu yüzden çocukların kendi işlerini kendilerinin yapması sağlanmalıdır.

4 sene ago

Çocuklardaki kötü alışkanlıkaları Nasıl Değiştirebiliriz?

Kötü alışkanlığınızı unutturacak alternatifler geliştirmelisiniz. Sigara bağımlısı birisinin sigarayı bırakmak için sakız çiğnemesi, elektronik sigara kullanması, leblebi yemesi gibi. Kötü…

4 sene ago

0-6 Yaş Çocuklarla İletişim

Atakent anaokulları çocuğun olumsuz davranışlarının görmezden gelinmemesi konusunda velileri uyarmaktadır. Çocuğunuzun hiçbir olumsuz davranışını görmezden gelmeyin. Gerekirse çocuğu cezalandırın.

4 sene ago